W pierwszym kwartale 2020 roku na rynku kredytów hipotecznych nie dało się jeszcze odczuć skutków pandemii. Sprzedaż była rekordowa – na poziomie 16,6 mld zł. Podobnie było w innych analizowanych przez nas segmentach rynku. Przybyło kont i kart płatniczych. Tradycyjnie zwiększyła się liczba klientów korzystających ze zdalnych kanałów obsługi. Jaskółką niekorzystnych zmian był natomiast segment kart kredytowych, których ponownie ubyło. BIK podaje, że w pierwszych miesiącach tego roku sprzedaż zmniejszyła się nawet o 70 proc. Kolejny kwartał z rzędu ubyło placówek bankowych i miejsc pracy w bankach. Zatrudnienie w bankowości stopniało do poziomu z 2005 roku, czyli jeszcze sprzed boomu hipotecznego lat 2006-2008. Dziś więcej osób pracuje już w centralach niż w sieci sprzedaży.

Przed Państwem kolejna odsłona raportu „Polska bankowość w liczbach”. Tym razem analizujemy dane po I kwartale 2020 r. Zachęcam do lektury opracowania i dzielenia się uwagami. Zapraszam do lektury

Wojciech Boczoń


Na koniec marca 2020 r. banki prowadziły 33,6 mln rachunków osobistych, sprzedaż kredytów hipotecznych była wyraźnie lepsza niż rok wcześniej, a użytkowników bankowości elektronicznej nadal przybywało. Obserwowaliśmy także kontynuację długoterminowych trendów – stagnacji na rynku kart kredytowych i spadku zatrudnienia w bankowości. Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym sytuację w przededniu wydarzeń, które uderzyły nie tylko w sektor, ale także w całą gospodarkę.

Pobierz raport w pliku PDF

Polska bankowość w liczbach I kw. 2020. Fakty z raportów PRNews.pl

» 16,6 mld zł na kredyty hipoteczne przeznaczyły banki w I kw. 2020 r.

» 48,9 mln klientów obsługiwały banki uniwersalne na koniec I kw. 2020 r. Najwięcej PKO BP (10,9 mln), Bank Pekao (5,6 mln) i Santander Bank Polska (5,1 mln).

» 33,6 mln kont osobistych prowadziły banki na koniec I kw. 2020 r. Najwięcej PKO BP (8 mln), Bank Pekao (4,2 mln) i mBank (3,9 mln).

» 18,2 mln klientów korzystało aktywnie z bankowości internetowej. Najwięcej aktywnych klientów miały PKO BP (4 mln), ING (2,5 mln) i mBank (2,4 mln).

» 14,3 mln osób logowało się do banku z poziomu urządzenia mobilnego w marcu 2020 r. Najwięcej użytkowników bankowości mobilnej miały PKO BP (3,6 mln), mBank (2,3 mln) i ING (2,1 mln).

» 11,8 mln klientów banków korzystało z aplikacji mobilnej. Najwięcej w PKO BP (2,8 mln), mBanku (2 mln) i ING (1,7 mln).

» 6,5 mln klientów było mobile only w marcu 2020 r. 1,7 mln w PKO BP, 1 mln w ING i 972 tys. w mBanku.

» 6,1 mln kart kredytowych obsługiwały banki na koniec marca 2020 r. Najwięcej PKO BP (956 tys.), BNP Paribas (830 tys.) i Santander Bank Polska (801 tys.).

» 3,1 mln kart HCE było zainstalowanych w smartfonach i zegarkach klientów. Nie licząc Apple Pay. To o 1,4 mln więcej niż rok wcześniej.

» 155 tys. pracowników zatrudniały banki na koniec I kw. 2020 r. To o 5,6 tys. mniej niż rok wcześniej.

» 6,2 tys. placówek własnych miały banki na koniec I kw. 2020 r.

10 WYKRESÓW, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Które banki się kurczą, a które nie muszą obawiać się rywali? W której instytucji klienci najchętniej korzystają z sieci? Ilu klientów odstawiło już komputer do kąta i zarządza finansami tylko z telefonu? Podsumowujemy najnowszy raport PRNews.pl „Polska bankowość w liczbach”.

Od ponad dekady serwis PRNews.pl zbiera unikalne, szczegółowe dane o rynku bankowym w Polsce. Co kwartał w raporcie „Polska bankowość w liczbach” omawiamy 16 obszarów tematycznych – od aktywów kredytodawców do zatrudnienia w sektorze. Ostatnia edycja portretuje branżę w szczególnym momencie. I kwartał 2020 r. kończył się, gdy widać było już pierwsze efekty pandemii i zamrożenia gospodarki

Pobierz raport „Polska bankowość w liczbach – I kw. 2020 r.” »

1. Najszybciej rosną średnie banki

Największym bankiem pod względem aktywów pozostaje od lat PKO BP i jego pozycji nie naruszyłoby nawet połączenie np. Banku Pekao i Alior Banku. Jednak to w grupie banków średniej wielkości widać najbardziej dynamiczne zmiany. Wzrost aktywów o prawie 26 proc. rdr odnotował Citi Handlowy. Podobne osiągnięcia pomiędzy I kw. 2019 r. a I kw. 2020 r. ma Bank Millennium, który przejął Euro Bank.

/ Bankier.pl

2. W detalu lider jest niezagrożony

10,4 mln klientów indywidualnych ma PKO Bank Polski (łącznie z marką Inteligo). Od drugiej instytucji w kolejności (Banku Pekao) dzieli go przepaść – ponad 5 mln klientów. Łącznie pierwsza trójka banków obsługuje niemal tyle „detalu”, ile pięć kolejnych instytucji w zestawieniu.

/ Bankier.pl

3. Pół miliona klientów z Ukrainy

Banki podające dane o liczbie kont osobistych prowadzonych dla obcokrajowców informują, że na koniec I kw. 2020 r. miały w swoim portfelu 888 tys. takich klientów. Wśród klienteli najliczniejszą grupą są obywatele Ukrainy. Było ich 427 tys., jednak w zestawieniach brak informacji o wynikach np. PKO BP. Można zatem śmiało założyć, że do okrągłego pół miliona brakuje niewiele lub ta symboliczna granica już została przekroczona.

/ Bankier.pl

4. Rynek kont osobistych zdominowało kilku graczy

Z danych PRNews wynika, że ponad 10-procentowy udział w liczbie ROR (złotowych) mają tylko cztery banki – PKO BP (wraz z Inteligo), Bank Pekao, mBank i Santander Bank. Lista ta nie pokrywa się dokładnie z zestawieniem największych instytucji pod względem aktywów – mBank jest „silniejszy” w tym segmencie, niż mogłyby to sugerować finansowe mierniki.

/ Bankier.pl

5. Karty kredytowe – cień dawnej potęgi…

Na koniec marca 2020 r. na polskim rynku było 6,1 mln aktywnych kart kredytowych. To nieco więcej niż rok wcześniej (o skromne 81 tys.), ale mniej niż na koniec grudnia 2019 r. (o 64 tys.). Liczby wyglądają kiepsko, jeśli porównać je z historycznymi szczytami. W 2009 r. w portfelach Polaków było niemal dwa razy więcej takich plastików.

/ Bankier.pl

6.  …i zmiany na podium

Największym wydawcą kart kredytowych jest PKO Bank Polski. Jednak na kolejnych miejscach zestawienia znajdziemy mniejsze instytucje – BNP Paribas Bank awansujący w I kw. 2020 r. (o 127 tys. mniej plastików niż lider) i Santander Bank Polska (spadający z drugiego miejsca, o 155 tys. mniej niż PKO BP). Wysokie pozycje zajmują Citi Handlowy i Credit Agricole.

/ Bankier.pl

7. Bardziej internetowo w mniejszych bankach

PRNews zbiera nie tylko dane dotyczące liczby prowadzonych przez banki ROR, ale także liczby klientów indywidualnych, którzy co najmniej raz w miesiącu logują się do rachunku za pomocą bankowości internetowej. Z porównania tych informacji można wysnuć interesujące wnioski – najwyższy odsetek „internautów” mają nie największe banki, ale mBank i ING Bank Śląski. Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach takiego porównania – danych nie udostępniają wszystkie banki, a na wynik wpływa m.in. liczba prowadzonych rachunków wspólnych.

/ Bankier.pl

8.  6,5 mln klientów używa tylko telefonu

W I kw. 2020 r. 6,4 mln osób logowało się do banków wyłącznie z urządzenia mobilnego i nie korzystało w tym czasie z bankowości internetowej. Grono użytkowników „mobile only” było nieco mniej liczne niż kwartał wcześniej, gdy odnotowano 6,5 mln zwolenników smartfonów.

/ Bankier.pl

9. Portfel w telefonie na wznoszącej fali

W telefonach Polaków na koniec I kw. 2020 r. było ponad 3,1 mln kart płatniczych. Dane obejmują Google Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay i plastiki wydawane w mobilnej formie samodzielnie przez banki (HCE). Dane dotyczące schematu Apple Pay są niedostępne (z wyjątkiem banku Santander, który podaje informacje zbiorczo). Można przyjąć zatem, że wirtualnych kart podpiętych do m-portfeli jest znacznie więcej.

/ Bankier.pl

10. Banki wciąż tną zatrudnienie

W ciągu roku w bankach ubyło 4,6 tys. etatów. Najwięcej cięć miało miejsce w Santander Banku, gdzie zatrudnienie skurczyło się w tym czasie ponad tysiąc osób. Z danych KNF wynika, że w sektorze pracuje obecnie mniej osób niż w 2007 roku. Od dekady widać wyraźny trend spadku zatrudnienia i nic nie wskazuje, żeby miał on się w najbliższym czasie odwrócić.

/ Bankier.pl
Źródło:
Michał Kisiel

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu “2 tygodnie bez portfela”, w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.