Postęp technologiczny to owoc nauki, jej rozwoju. Jak się okazuje nowoczesne technologie mogą służyć nauce i wspierać je popularyzację. Edukacja online z roku na rok ewoluuje, zmiany te są pozytywne w szczególności dla osób, które dotąd miały ograniczony dostęp do wiedzy i edukacji z wielu przyczyn. Mimo, iż fizycznie możemy uczyć się w domu, to podróż w wirtualny świat wiedzy może sięgać bardzo daleko. Ogromna ilość pomocy dydaktycznych w sieci, poradników i samouczków z praktycznie wszystkich dziedzin nauki pozwala na samodoskonalenie i naukę we własnym zakresie.

Jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie odkrywać zagadnień z dziedziny która Cie interesuje możesz również skorzystać z gotowych kursów online, które zwykle są odpłatne. Zdecydowana większość zasobów internetu o charakterze edukacyjnych jest bezpłatna. Możemy korzystać z blogów, aplikacji jak i zasobów bibliotecznych z całego świata, a wszystko przez internet. To niesamowicie wygodny sposób nauki, który skłania do podejmowania nowych wyzwań naukowych. Pomocną w nauce może być rozwijająca się technologia komunikacji internetowej. Korzystając z lekcji przez Skype możemy uczyć się szybciej, przyjemniej i efektywniej. Co więcej nie musimy się uczyć na sformalizowanych kursach, bowiem możemy także łączyć się przez Skype w celach towarzyskich konwersacji w języku obcym, ćwicząc w ten sposób płynność wypowiedzi, rozumienie języka, poznając język potoczny poprzez jego używanie, stosowanie. Założeniem twórców Skype było ułatwienie komunikacji internetowej, tymczasem zastosowanie Skype uległo znacznemu i nieoczekiwanemu rozszerzeniu. Wygodne korzystanie ze Skype upowszechniło program również w edukacji. Pionierami byli native speakerzy, którzy wykorzystali komunikator do prowadzenia konwersacji językowych. Okazało się, ze to doskonały sposób na pracę zarobkową zdalną jak i na tańszą naukę bez konieczności łożenia na dojazdy.

Zasadniczym atutem nauki przez Skype jest możliwość korzystania z tego dobrodziejstwa zupełnie za darmo, nie ponosząc kosztów połączenia ani zakupu oprogramowania. Dzięki bezpłatności Skype jest popularnym komunikatorem internetowym, który przydaje się nie tylko w edukacji, ale również do wspólnej rozmowy, poznania nowych osób, czy wzięcia udziału w wideokonferencjach, webinariach niekoniecznie językowych. Coraz częściej przy pomocy Skype odbywa się rekrutacja zawodowa, czy też egzaminacja. Z pomocą Skype uczyć możemy się na wiele sposobów. Komunikator pozwala na bycie anonimowym, co więcej to od nas zależy czy będziemy dla swego rozmówcy widoczni, czy też będziemy porozumiewać się wyłącznie poprzez połączenie audio. Dla wzbogacenia możliwości Skype posiada opcje rozmów tekstowych, przesyłania linków, plików graficznych co może doskonale ubogacać wiedzę zdobywaną online.

O ile Skype funkcjonuje na rynku już od kilkunastu lat to korepetycje online z jego wykorzystaniem są stosunkową nowością w edukacji. Coraz popularniejsze, początkowo objęły edukacje językową, obecnie uczyć się ze Skype możemy zarówno matematyki, biologii, jak i hiszpańskiego czy chińskiego. Zaletami Skype zachwyceni są zarówno korepetytorzy jak i uczniowie. Dzięki tej formie nauki można proces edukacji rozszerzyć i bardziej zindywidualizować. Dodatkowo lekcje przez Skype można przeprowadzić również w terenie, uczyć się można niezależnie od miejsca pobytu. Co za tym idzie korzystać możemy z pomocy dydaktycznej nauczycieli z całego świata bez ograniczenia się do lokalnej kadry korepetytorów. Elastyczność zajęć edukacyjnych via Skype to niezbity atut w edukacji online. Poprzez Skype prowadzone są rozmaite webinaria i kursy internetowe grupowe, jak również konsultacje indywidualne. Świetna jakość połączeń i ich darmowy charakter wypierają z rynku mniej doskonałe formy nauki, zwłaszcza klasycznego modelu edukacji przy tablicy w ławce szkolnej z podręcznikiem w ręku.

Skype pozwala na łączenie się z innymi głodnymi wiedzy umysłami tworząc zespoły badawcze, grupy tematyczne i hobbystyczne. Wzajemne poznawanie się w środowisku międzynarodowym to doskonała okazja do wymiany kulturowej, jak również nauki języków obcych przy okazji zgłębiania tajników fizyki, czy astronomii. Dzięki internetowi nie trudno jest znaleźć grupę osób pasjonujących się wąskimi zagadnieniami tak samo jak my i dołączyć by kształcić się wspólnie, wzajemnie między innymi z pomocą Skype.

Zaletą Skype jest kompatybilność zarówno z laptopami, komputerami stacjonarnymi jak i smartfonami i tabletami. Dzięki temu możemy być w kontakcie zawsze, wszędzie tam gdzie mamy połączenie z siecią. Wybierając najbardziej dogodną porę na naukę jak i miejsce uczyć możemy się na łonie natury, w podróży, czy w przerwie w pracy wykorzystując efektywnie czas. Wyjazd, również zagraniczny nie stanowi przeszkody w  nauce. Z tej formy nauki często korzystają osoby zabiegane i zapracowane, którym ciężko jest wygospodarować czas na naukę w określonym trybie kursów stacjonarnych. Z nauki języków korzystają managerowie, dyrektorzy i biznesmeni, tym samym Skype pomaga nie tylko młodzieży w zdobywaniu wiedzy ale i dorosłym. Dzięki krótkim sesjom edukacyjnym możemy liczyć na doskonałe efekty nauki bez wysiłku. Nie rzadko nie zauważając iż się uczyliśmy podczas niewinnej rozmowy na forum internetowym czy lektury bloga tematycznego. Skype bez wątpienia zbliża ludzi. Możemy nie tylko rozmawiać w portalach społecznościowych ale również tworzyć grupy Skype.

By ułatwić zainteresowanym skorzystanie z możliwości jaka daje im Skype powstała platforma pośrednicząca w realizacji korepetycji zdalnych Preply (np. angielski przez skype). W jednym miejscu skupionych zostało tysiące profili kontaktowych do nauczycieli, lektorów i korepetytorów różnych specjalności. Jeśli dotąd nie znalazłeś nauczyciela na twoim poziomie potrzeb to w preply.com z pewnością znajdziesz korepetytora, który będzie odpowiadał Twoim osobistym oczekiwaniom. Pośrednictwo Preply oraz dołączenie do grona użytkowników platformy jest darmowe, podobnie jak korzystanie ze Skype. Jedynym kosztem nauki z Preply przez Skype są koszty usługi korepetycji. Dzięki bogatej i urozmaiconej bazie kontaktów możemy wybrać dla siebie odpowiedniego nauczyciela języka, czy też matematyki, fizyki itp. Korepetycje z Preply mogą stanowić uzupełnienie wiedzy szkolnej, formę przygotowania się do matury czy innego egzaminu jak i rozszerzenie wiedzy, poznanie ciekawostek naukowych itd. Z lekcji online skorzystać możemy  jednorazowo, okazjonalnie jak i systematycznie.

Ten innowacyjny i komfortowy sposób nauczania spotkał się z dużym zainteresowaniem jak i entuzjazmem. Praktycznie nie ma osób niezadowolonych z nauki online, a głównym argumentem przemawiającym za Skype jest taniość nauki. Okazuje się, iż wolny rynek i konkurencja w sieci pozwalają na ustalenie stawek za zajęcia na rozsądnym pułapie, zaś brak opłat za połączenie komunikatorem są dodatkowym plusem. Zupełnie za darmo możesz przekonać się o zaletach nauki online korzystając z testowej lekcji przez Skype w Preply bądź sięgając po liczne webinaria z użyciem Skype. Łączenie się z druga osobą na żywo w czasie rzeczywistym to niezwykła przygoda, zupełnie nowa jakość nauki w porównaniu z jednostronnym przekazem jakim dotąd były filmy wideo i nagrania wykładów, prelekcji czy prezentacji.

Źródło: Alex Jones  |  Autor: Preply.com